Work is Underway on Regional Development Strategy of Kakheti
Kakheti. On August 23, the group of the civil society organization "Civil Society Research and Development Center" working on the regional strategy of Kakheti has held the news presentation. The event took place in the Telavi Civic Engagement Center and the project objectives and tasks were presented.
The meeting aimed at providing detailed information on the project to international organizations operating in the Kakheti Region and ensuring participation for future cooperation.
To ensure good regional governance, in the Kakheti Region the State Trustee-Governor has created the advisory body of the State Trustee-Governor - Regional Development Council, key task of which is to draft the development strategy of the Kakheti Region for 2012-2017.
While working on the Strategy, the administration of the State Trustee-Governor cooperates with the German Agency for International Cooperation (GIZ).
The participation and active involvement of all interested parties is the crucial component of the process.