Interactive Maps Added to the Election Portal
Tbilisi. Interactive maps of elections and the voters’ lists were added to the election portal . Through the web page it is possible to look at the results of every elections held since 2008 by the indicators such as the election results, results of individual parties, etc. Data on the web page are available in maps in various geographic locations, covering regions and election districts and precincts. Apart from the election results, the site also provides the analysis of the voters’ list since 2006 by such indicators as the number of voters, average age, etc. These data are also available in a map format. (http://data.electionsportal.ge )
The election portal project is being implemented with the support of the United States Agency for International Development (USAID). Creation of the web-portal is the joint initiative of three non-governmental organizations – "International Society for Fair Elections and Democracy”, "Georgian Young Lawyers’ Association” and "Transparency International – Georgia”. Development of the election results database is funded by the Swedish International Development Cooperation Agency (Sida).