Completion of Action Plan and New Priorities for OGP – Georgia
Tbilisi. On October 1st a meeting was held for the purpose of defining the updated priorities for the 2014-2015 within the frameworks of the "Open Government Partnership”, initiated by the Interdepartmental Anti-Corruption Council and organized by the Institute for Development of Freedom of Information within the frameworks of the United States Agency for International Development (USAID) Good Governance in Georgia (G-3) program. During the meeting the participants discussed the completion of the 2012-2013 action plan and analyzed the shortcoming of the process. To define the vision of 2014-2015 participation of Georgia in the initiative, the recommendations of the NGOs were also presented during the meeting.
Representatives of seven different public institutions gave presentation on the topic of the involvement of their respective institutions in the completion of the Open Government Partnership action plan. These were: Competition and State Procurement Agency, Data Exchange Agency, Civil Service Bureau, Ministry of Internal Affairs, Public Service Hall, Ministry of Labor, Health and Social Affairs, and State Services Development Agency.