Presentation of the Project: ‘’Scientific Research of the Shareula Valley’’
Tbilisi. Presentation and photo exhibition of scientific-research project "Scientific Research of the Shareula Valley" was held on November 4.
The project was organized by the academic circle of students of the Ilia University and CSO "Latitude" and was implemented with support of the Children and Youth Development Fund of the Ministry of Sports and Youth Affairs. Key objective of the project was to organize a long-term expedition in Racha, and namely in the Shareula Valley and to develop the touristic routes and maps of the Valley.
A special package was developed as a result of research and expedition for the National Tourism Agency and the Ministry of Environment. The Director of the Children and Youth Development Fund Irakli Zhorzholiani has attended the event.