Imereti. On August 29-31 the Sachkhere Mountain-Training School will host the final of national competition "Aliante 2012", with participation of 25 teams. Team members who reached the final will compete in intellectual and physical games.
Total of 2700 teams have registered to participate in the competition. The winners of the national round (3 teams) will visit Czech Republic in mid-September within the framework of cooperation with the Czech partner organization "Euro-Atlantic Association" (AGELLO). The national competition "Aliante" is the analogue of the international competition "Aliante", which is implemented by "New Generation – New Initiative" since 2008.