იმერეთი. 29-31 აგვისტოს საჩხერის სამთო მომზადების სკოლაში ეროვნული კონკურისის „ალიანტე 2012" ფინალი გაიმართება, რომელშიც მონაწილეობას 25 გუნდი მიიღებს. ფინალში გასული გუნდის წევრები ერთმანეთს როგორც ინტელექტუალურ, ასევე ფიზიკურ ასპარეზობაში შეეჯიბრებიან ერთმანეთს.
კონკურსში მონაწილეობის მისაღებად სულ დარეგისტრირდა 2700 გუნდი. ეროვნული ფინალის გამარჯვებულები (3 გუნდი) ჩეხეთის პარტნიორი ორგანიზაციის „ევრო ატლანტიკური ასოციაციის" (JAGELLO) თანამშრომლობის ფარგლებში სექტემბრის შუა რიცხვებში ეწვევა ჩეხეთს. ეროვნულ კონკურსი „ალიანტე" საერთაშორისო კონკურს „ალიანტეს" ანალოგია, რომელსაც „ახალი თაობა – ახალი ინიციატივა" 2008 წლიდან ახორციელებს.