On 4-12 November 2013, CiDA conducted regional trainings of G-PAM project consultants in five target regions of Georgia (Shida Kartli, Kvemo Kartli, Imereti, Achara and Samegrelo). G-PAM’s regional partners and Computer Literacy Foundation contributed to organize the training sessions.
The EU-funded G-PAM (Personalized Assistance for Georgian Migrants) has established consultation corners in 50 villages and five municipalities of Georgia, where the above said project consultants provide tailor-made information on risks and peculiarities of life in Greece and Turkey to Georgian citizens intent on legally emigrating in either of the countries.