Media Monitoring of Coverage of Parliamentary Elections
Tbilisi. The Human Rights Center has released the report on media monitoring of coverage of parliamentary elections. During the period of 30 July - 12 August the monitors have observed the political and social ads aired on the following television channels: Public Broadcaster, Imedi, Rustavi 2, Kavkasia, Maestro and 9th Channel.
Media monitoring is carried out within the framework of four-year project funded by the United States Agency for International Development (USAID) - "Building Trust towards Electoral Processes", which is implemented by the International Foundation for Electoral Systems (IFES).