Discussion on the Management of Waste
Imereti. The Kutaisi Civic Engagement Center has hosted the meeting-discussion today on the "management of waste of the Kutaisi City and the Imereti Region". The dialogue on the management of waste of Kutaisi and the Imereti Region was held among the representatives of NGOs, local governance and self-governance, as well as the private business. The meeting aimed at sharing the experience in the management of waste and discussing the opportunities of increasing the public involvement.
The meeting was organized as part of the environmental education week – "Let's clean Georgia - raising public awareness and involving it in the process of improvement of management of household waste". This project is implemented by the consortium of NGOs - Greens Movement of Georgia / Friends of the Earth - Georgia and the union for sustainable development "Ecovision".
Local organizers of the meeting were the Research-Intellectual Club "Dialogue of Generations" and the regional representative of the Greens Movement of Georgia.