Discussion in Akhaltsikhe on Development of Eco-Tourism
Samtskhe-Javakheti. At the end of September Georgia will host the international conference dedicated to environmental education - "Environmental Education for Sustainable Development: Tbilisi + 35". This conference is preceded by the environmental week, which includes environmental educational events organized at national level by various interested parties.
Within the framework of the week, on August 30 the Samtskhe-Javakheti regional environmental union "EcoDakhi" and the Akhaltsikhe Civic Engagement Center have initiated the discussion on the importance of development of eco-tourism in Georgia. The students and representatives of NGOs and the state organizations have attended the event.
The discussion participants got familiar with information on eco-tourist activities and services, significance of renewed infrastructure and eco-tourism, values and the economic and social benefits. The participants have watched the film "Protected Territories of Georgia" and they have received the booklets and guiding maps.