Charity Week ''We Get Older Too'' Is Over
Adjara. The charity week "We Get Older Too" of the Association "Deserving Old Age" is over. The week was held as part of the project "Social Center for Elderly People" and it aimed at promoting the development of charity and volunteerism culture among the public.
Within the scope of the week, the Kobuleti Culture Center has organized the concert of ensemble "Kobuleti". In parallel, the exhibition-sale of the jewelry and souvenirs made by the elderly was held, donations were collected and the information materials were disseminated.
Donations were collected by the young volunteers group. The collected money was used for purchasing food products for the vulnerable elderly, which were handed to 100 beneficiaries of the Association on the Day of Assumption of the Virgin Mary.