Youth Forum in Tsalka
Kvemo Kartli. The Youth Forum was organized on November 28 in Tsalka. Schoolchildren of the school-based civic clubs and the civic education teachers from 8 partner schools of the Tsalka Municipality have participated in the event.
The Youth Forum aims to study the local community needs through the schoolchildren's active participation, seek ways of problem solution, develop recommendations and cooperate with the decision-makers.
At the Forum the youngsters have designed projects to solve two huge problems in the Municipality: to bring in order the waste dump near Tsalka and solve problems of safe road movement by means of the road signs in the Tsalka villages.
Senior schoolchildren have presented the developed projects to the staff of the TsalkaGamgeoba, and the ways of partnership were agreed to solve the problems. It was planned to organize a meeting in December between the TsalkaGamgeoba and the school-based civic club members to plan concrete steps in respect of the above-described topics.