Tbilisi. The Georgian Young Lawyers' Association has released in the social network explanations in connection with Shota Utiashvili's statement. The statement says: "GYLA responds to the statement made by the Former Head of the Analytical Department of the Interior Ministry Shota Utiashvili during his visit of the author program "Subjective Opinion" of Teona Gegelia and Diana Trapaidze in the air of TV-Company "Maestro". ShotaUtiashvili has called a "lie" GYLA's statement, according to which the Molotov cocktail was not only used but even prepared. Utiashvili also said that "there are images showing the Molotov cocktails. Molotov cocktails were there."
GYLA would like to state in this respect that in May 2011 TV-Companies "Imedi" and "Rustavi 2" have released images of petrol tanks. Back then these televisions disseminated information that the rally participants were going to prepare the Molotov cocktails from this petrol. GYLA has questioned another journalist attending this rally, who had stated that the petrol tanks were indeed brought to the rally, but that petrol was used not for preparing the "Molotov cocktails" but for starting the generator necessary for holding the protest rally. As far as we know, other images showing the preparation of the Molotov cocktails do not exist."