Presentation of the Reading-Working Corner
Tbilisi. A reading-working corner designed for students with visual impairments was presented in the library of the IvaneJavakhishvili Tbilisi State University. Persons with visual impairments will be able to use a computer and printer independently for the first time in Georgia.
This project was initiated by the students of TSU's Faculty of Social and Political Sciences and implemented with funding from the "Open Society - Georgia" Foundation.
The project aims to facilitate to the maximum extent the integration of persons with disabilities in the inter-university space.