''Aliante 2012'' is Over
Imereti. The winners of the final of national contest "Aliante 2012" were revealed on August31. Following the intellectual and physical games, the teams from Tbilisi, Batumi and Sachkhere became the finalists of "Aliante 2012". In partnership with the Czech partner organization "Euro Atlantic Association" (JAGELLO), the winners will visit the Czech Republic in mid-September. They were awarded with the tickets, travel insurance, certificates and other prizes. The Deputy Defense Minister and the representatives of NATO Liaison Office and insurance company "Irao" have attended the closing ceremony.
The national contest "Aliante" is the analog of the international contest "Aliante", which is implemented by "New Generation - New Initiative" since 2008. The project aims to raise the youngsters' awareness on the issues of security, North-Atlantic Alliance and international relations. The project includes the physical and intellectual games among multi-national groups. 25 teams have participated in the final of the national contest "Aliante 2012".