Public Opinions in Georgia
Tbilisi. On September 5 the National-Democratic Institute (NDI) has released the results of public opinion polls. According to the poll, jobs, accessible healthcare and territorial integrity are among the three top priorities for the population. In addition, majority of population (77%) intends to participate in the parliamentary elections.
The poll was conducted during the period of 31 July - 12 August 2012, and face-to-face interviews with 2,038 respondents were taken Georgia-wide. The poll depicts the population's attitude towards democracy, reforms, foreign and domestic policies, and media. NDI will release the ratings of the parties on September 7.
NDI's polls are funded by the Swedish International Cooperation Development Agency (SIDA) and they are carried out by the Caucasus Research Resource Center (CRRC).