Samegrelo. On September 3 and 4, the members of the CSO network "Synergy" have discussed in the Zugdidi Civic Engagement Center the IDPs' problems and ways of their solution with the representatives of political parties.
"With respect to the IDPs' problems, all political forces must have their own vision. Their pre-election agendas must adequately reflect the solution of problems of the displaced citizens", – said Nona Ubilava, member of the organization "IDP Women for Protection of Their Rights".