Tbilisi. Georgian Young Lawyers' Association's Media Legal Defense Center conducted a research in Georgia on freedom of expression and analyzed media’s condition in terms of freedom of expression in the period of January 2006 - October 2013. The research aims to reveal legislative and practical gaps in terms of mass media and to encourage freedom of media in the country. In the frames of the research the GMLDC team studied the facts of illegal interference in journalists’ professional activities and decisions taken by the court. Furthermore, the research also analyzed media regulating legislation and provided assessment of media condition in Georgia.
The research also submits the key findings and GYLA’s recommendations on the necessary measures for improvement of freedom of expression of media in Georgia.
Representatives from the ministries, international organizations and media representatives attended the event.
The presentation was held in the framework of the GYLA’s project Georgian Media Reinforces Democracy, Accountability and Public Awareness (IREX -MEDIA).