NDI Releases Ratings of Political Parties
Tbilisi. On September 7 the National-Democratic Institute (NDI) has released the second part of the public opinion polls, which covered the ratings of political parties and the public attitude towards the upcoming parliamentary elections. According to the survey, out of the respondents who intend to participate in the elections, 37% support the United National Movement, 12% - the coalition "Georgian Dream", 22% do not know the answer, and 21% refused to answer this question.
Field works for the survey were carried out during the period of 31 July – 12 August, and total of 2,038 people were interviewed Georgia-wide. The first part of the survey, which was released two days ago, depicts the population's attitude towards the democracy, reforms, foreign and domestic policies and media.
NDI's public opinion polls are funded by the Swedish International Development Cooperation Agency (SIDA) and are implemented by the Caucasian Research Resources Center (CRRC).