Workshop on HIV/AIDS
Tbilisi. Joint United Nations Program on HIV/AIDS and the information-medical center "Tanadgoma" have organized the workshop on September7 on "HIV infection, stigma and discrimination associated with it and the new prevention needs with respect to homosexual males". Results of the study and recommendations on stigma and discrimination carried out as part of the project were presented at the meeting, and the creation of the working group that will draft the guide was agreed as well.
After the speeches and presentations the discussion was held on the progress of implementation of strategic plan and possible prospects of the 2014-2016 cycle.