Training of Mediators for the Mediation Pilot Project
Tbilisi. The UK-based Center for Effective Dispute Resolution (CEDR) has trained 18 Georgian delegates in mediation. Majority of training participants will receive the international accreditation of CEDR in order to work as mediators and participate in the JILEP-funded court-annexed mediation pilot project, which will launch in the fall of 2012.
The court-annexed mediation pilot project foresees cooperation among USAID/JILEP, Tbilisi City Court, High Council of Justice of Georgia, National center of Alternative Dispute Resolution of the Tbilisi State University (TSUNCADR), and the German Society for International Cooperation (GIZ). The project aims to increase access to justice and enhance judicial efficiency in Georgia.