Tbilisi. On September 4-5, the Consultation and Training Center has hosted the Steering Committee meeting of the civics teachers' forum. The Committee has planned the autumn regional events in the 11 regions of Georgia, which include the organization of round tables and open lessons. Future development of the forum has also been discussed at the meeting.
In September, under the aegis of the forum the round tables will be held in all 11 regions of Georgia from 6 to 20 September, during which the key principles and approaches towards evaluation of students in civic education will be presented. The results of civics teachers' subject certification exams will be also discussed at the meetings.
The forum activities are implemented as part of the Civic Education and Teachers' Training Program. The Program is implemented by the organization PH International in partnership with the Consultation and Training Center. The Program is financially supported by the United States Agency for International Development (USAID).