Transparency International - Georgian Releases Report
Tbilisi. On September 12 "Transparency International - Georgia" has released the new report on the "Analysis of Pre-Election Processes". The report evaluates the pre-election environment in Georgia from October 2011 until August 2012. The report consists of four chapters. The first chapter covers the use of the state legal resources for political and electoral purposes, second chapter describes the facts of political intimidation, third chapter concerns the use of the state institutional resources for political and electoral purposes, and the fourth chapter analyses the voter bribing cases.
The "Analysis of Pre-Election Processes" was drafted within the framework of project "Transparent and Accountable Finance in Georgia". "Transparency International - Georgia" will release two additional reports during the pre-election period.