Tbilisi. The Innovative Education Foundation, in partnership with the Konrad-Adenauer Stiftung has developed the web page politbarometri.ge as part of the project "Georgian Political Barometer". It aims to facilitate the formation of voters' positions towards the issues of concern to the public during the period of parliamentary elections. In addition, the project will help citizens to comprehend the ideologies and views of political parties.
The pilot online questionnaire of Polit-Barometer includes 28 provisions, which, after answering the leading questions (on the "fully agree - fully disagree" scale), are compared to the answers of the political parties, based on which their percentage coincidence is calculated and they are visualized on a political landscape.
The project was elaborated in partnership with the political parties and with participation of experts from various areas. Methodology of the similar project implemented during the 2009 elections of the EU Parliament is applied in Polit-Barometer.