Round Table – ‘’Gender, Woman and Elections’’
Guria. On September 12 the office of the Union of Democratic Development of Georgia has hosted the round table on "Gender, Woman and Elections".
The meeting aimed at identifying the problems and stereotypes preventing the gender equality policies in Georgia and its regions and the ways of their solution.
Representatives of local CSOs from Ozurgeti, state institutions and political parties, as well as various social groups, ethnic minorities and local media have participated in the meeting.
Round table was organized as part of the project of the "Association of Young Teachers and Psychologists" – "Building Trust towards Electoral Processes".