Ethnic Minority Representatives Met With Leaders of Political Parties
Tbilisi. On September 12 the "Women's Information Center" has organized the meeting with participation of women representing ethnic minorities and the leaders of political parties. Main objective of the meeting was to inform the representatives of political parties participating in the parliamentary elections about the problems of ethnic minorities and to discuss the possible ways of solution of these problems.
Leader women from KvemoKartli and Kakheti have arrived in the capital to participate in the discussion. In addition, the Chechen women have attended the meeting. Political parties at the meeting were represented by MananaKobakhidze - from the political coalition "BidzinaIvanishvili - Georgian Dream", Chiorataktakishvili - from the National Movement, Magda Anikashvili - from the Christian-Democratic Movement, Giorgi Lortkipanidze - from the New Rights and Leila Gaprindashvili - from the Labor Party. Issues such as employment, healthcare, integration in the Georgian society, participation of women in politics, etc. were discussed at the meeting.
After the meeting the parties have agreed that the Women's Information Center will provide the political parties with the recommendations and opinions of the meeting participants.
The meeting was organized as part of the project – "Voice of women representing ethnic minorities in the 2012 parliamentary elections".