Results of Qualitative Media Monitoring
Tbilisi. On September14 the "Georgian Charter of Journalistic Ethics" and the Slovak civil society organization "Memo 98" have presented the results of the first and second interim reports of media monitoring. The monitoring aims at exposing in details as to how are various topics covered by televisions during the pre-election period.
The first and second interim reports analyze the monitoring results of the prime time of 11 televisions for the period of 1-15 July 2012 and 23 July – 5 August 2012. These televisions are: The 1st Channel of Public Broadcaster, Rustavi 2, Imedi, Maestro, Kavkasia, 9th Channel, Real TV, 25th Channel, Adjara TV, TV Rioni and Mega TV.
The qualitative analysis method was applied during the monitoring. Monitoring has revealed that the results of all television companies are approximately equally high and it falls between the good and high professional standards.
The project "Media for Transparent and Fair Elections" is implemented with the support of the "Open Society - Georgia" Foundation.