Samtskhe-Javakheti.The competition is focused on the members of the civic club. Interested persons can submit projects in various areas until October 8.
In particular, inclusion of business sector in the solution of problems of concern to the youth; cooperation of the youth with media; solution of the school's or community's problems in cooperation with the local authorities; enhancement of students' self-governments or the school-based civic clubs; popularization of healthy mode of life among the youth; protection of human rights and promotion of rule of law; popularization of civic education; promotion of integration (e.g. persons with disabilities, IDPs, etc.); solution of ecological problems, advocacy, promotion of gender equality.
Prior to announcing the competition, the Akhaltsikhe Youth Center has delivered trainings to the members of the civic club in the project drafting skills.