Project- ‘’Popularization of Democratic Ideas among the Youth’’
Adjara. With financial support of the National Endowment for Democracy, CSO Independent Journalists' House implements the project "Popularization of Democratic Ideas among the Youth". Under the guidance of media coordinator, the 12-member group of volunteer students set up as part of the project is developing the 12-15 minute analytical stories on the following topics: freedom of religion, women's rights/gender, children's rights/right to education, traditions, social rights, access to information.
Video stories are recorded in the high-mountainous municipalities of the Adjara Autonomous Republic: Khulo, Shuakhevi, Keda, Khelvachauri and Kobuleti.