The research - “Access to Government Information”
Tbilisi. Institute for Development of freedom of information has translated the research of Dr. Thomas hart - "Access to Government Information".
Topic of the research is the request of public information and the ways of its publication channels. The research covers issues regarding legal wording analysis, institutional design and publication schemes.
Based on the examples of best international practice, the benefits of a comprehensive information disclosure policy and Practice of proactive information dissemination Strategy are discussed.
The Author writes about the existing challenges in this field, significance of qualified citizen input and importance of the dialogue with potential information recipients. He demonstrates the advantage of two-way accessibility of Information both for the governments and citizens.