Tbilisi. The Georgian Small and Medium Enterprises Association has organized the business forum on September 19 on the alternative ways of tax dispute resolution. Following the welcome speeches, the representative of the Revenue Service has delivered at the forum the presentation on the tax disputes in the Revenue Service, followed by the discussion.
In addition, the study on the effective institutes of the tax dispute resolution was presented at the forum, which concerns the introduction of alternative ways of tax dispute resolution in Georgia. The study discusses the current situation in Georgia, international practice, and provides recommendations.
CSO representatives and the Minister for Employment of Georgia Paata Trapaidze have attended the forum. At the end of the forum the participants have signed the memorandum, pursuant to which the signatories support the initiative that the state, business, civil society and international organizations pursue active cooperation "to create such a model of institutional arrangement of tax dispute resolution in Georgia, which will introduce the practice of international standards and enhance the rule of law in the country”.