Training on Leadership Skills within the Framework of the Project ‘’Leaders’ Academy’’
Imereti.On September 14-16, 2012 within the framework of the project "Leaders’ Academy,” which is implemented by the Polish organization "Foundation for Sustainable Development (FER)” in partnership with the Tkibuli District Development Fund, CENN, Elkana, and the Black Sea Eco-Academy (BSEA), training on leadership skills was organized in the village of Satsire, Tkibuli municipality.
The training was attended by the beneficiaries of the aforementioned project from the Keda, Ambrolauri, Chiatura and Tkibuli municipalities. The training aimed at the establishment and development of leadership skills. The trainings were conducted by the trainers invited from Elkana, CENN, BSEA and the Municipal Youth Centre of Terjola. The final segment of the training was devoted to the discussion of the pilot project proposal, which the beneficiaries will implement within the framework of the "Leaders’ Academy” project. As the next step of the project, trained participants will take part in a study visit to Poland and meet with leaders on the local level.