Tbilisi. The Georgian Charter of Journalistic Ethics and "Memo 98" have presented on September 21 the results of monitoring over Georgian televisions on September 18-19-20. The monitors probed into the coverage by televisions (Public Broadcaster, "Imedi", "Rustavi 2", "Real TV", "Kavkasia", 9th Channel and Maestro) of the facts of degrading treatment of inmates in the Georgian prisons. The study affected two types of programs: news and political talk-shows.
In addition, at the meeting the organization has presented the third interim media monitoring report, which covers the qualitative monitoring of televisions for the period of August 13-26. Monitoring aims at revealing in details as to how are various topics covered by televisions during the pre-election period. As part of the monitoring the monitors observe the prime time of the following 11 televisions: 1st Channel of the Public Broadcaster, Rustavi 2, Imedi, Maestro, Kavkasia, 9th Channel, Real TV, 25th Channel, Adjara TV, TV Rioni and Mega TV.
Monitoring is carried out as part of the project – "Media for Transparent and Fair Elections", with the support of the "Open Society - Georgia" Foundation.