Gender Equality in Political Processes
Tbilisi. On September 26 the "Union of Warriors with Disabilities and Spouses of Killed Warriors" has organized the conference "Gender Equality in Political Processes". Deputy Chair of the Parliament of Georgia RusudanKervalishvili and the Chief of Party of the International Foundation for Electoral Systems (IFES) in Georgia NerminNisic have opened the conference. In addition, the US Ambassador to Georgia Mr. Richard Norland has addressed the participants with a speech.
The video clip of the project "Gender Equality in Political Processes" was shown to the delegates and the regional network of gender equality was presented. Network members have discussed at the conference the data on women's participation in politics in respect of their own regions. Representatives of the Mtskheta-Mtianeti, Imereti, Guria and other regions have delivered speeches at the conference.
Further, the recommendations, strategy and action platform on the gender equality issues were presented at the conference, which were developed based on the stereotypes and attitudes identified during the round tables on gender issues held in 20 cities of Georgia.
The event is held as part of the project – "Gender Equality in Political Processes", which is implemented by the "Union of Warriors with Disabilities and Spouses of Killed Warriors" with the financial support of the United States Agency for International Development (USAID), based on the grant issued by the International Foundation for Electoral Systems (IFES).