ISFED Staged the Polling Day
Tbilisi. On September26, the "International Society for Fair Elections and Democracy" has staged the Parallel Vote Tabulation (PVT). PVT was carried out during one hour. 97 percent of observers have reported successfully. The organization will carry out PVT at the 2012 parliamentary elections, which includes the collection and analysis of qualitative and quantitative information from the randomly selected precincts on the polling day.
The simulation was the part of ISFED's pre-election preparations and aimed at examining the observers, operators of the central office, data base and the communications system.