Conference for the Samtskhe-Javakheti Schools
Samtskhe-Javakheti.On September 27, as part of the "Civic Education and Teachers' Training Program", the conference was held in the hall of the Aspindza Public School on: "27 September 1993 – Fall of Sokhumi". The civic club members of the Samtskhe-Javakheti based public schools have participated in the conference.
At the beginning the conference participants have honored the killed in the Abkhazian War. The works of the speakers included as the historical facts, as well as the recollections of the IDPs and the stories of the war participants.
The organizer of the conference – the organization Akhaltsikhe Youth Center – has awarded all participants with certificates, while the first, second and third place winner authors have received prizes along with the certificates.