Book on the Development of Local Authorities in the Post-Communist States
Tbilisi. Interested persons have an opportunity to get familiar in the Regional Development and Local Self-Government Resource Center of the Caucasian Institute for Peace, Democracy and Development with the new book "Local Authorities in the Central and Eastern Europe: Comparison of Czech Republic, Hungary, Poland and Russia".
Authors of the book focus on the fact that in the post-Communist states decentralization has become one of the key issues during the planning and implementation of political reforms. In addition, the book looks into the examples of the Czech Republic, Hungary, Poland and Russia.
The Resource Center was set up and functions as part of the Social Transition Program of the Dutch Ministry of Foreign Affairs (Matra).