Draft Resolution of the Akhaltsikhe Municipality Sakrebulo
Samtskhe-Javakheti. CSO "Union of Democrat Meskhetians" has developed with partner organizations the draft resolution of the Akhaltsikhe Municipality Sakrebulo. In case the draft is adopted, the Deputy elected by the population will be obligated to present to his/her electorate a report every 6 months on implemented and planned activities, etc.
In order for this draft resolution to be initiated at the Sakrebulo session by means of the petition procedure, signatures of 1% of voters residing within the Municipality are required. The organization calls on the public to sign the petition.