CTC Project on the Development of Small Entrepreneurship
Tbilisi. The Consultations and Training Center implements the project, which focuses on the economic integration of the internally displaced persons and population damaged as a result of the 2008 war. 210 entrepreneurs were assisted within the project framework. 210 entrepreneurs have employed over 250 persons, who are mainly family members or relatives-neighbors.
Currently the project is in the completion phase. On 9 November 2012 the organization plans to hold a conference, at which it intends to inform the wider spectrum of interested persons about project results, its experience, and to discuss the existing challenges and further steps. The project is funded by the USAID Georgia Office.