South Caucasus: Media and Conflict
Tbilisi. "Internews-Georgia” implements project "Promoting Sensitive Coverage of Conflicts in South Caucasus”. This is a joint project of Georgia, Azerbaijan and Armenia, which in addition covers conflicting regions (Karabakh, Abkhazia, South Ossetia) and is funded by the British Embassy.
6 documentaries were produced as part of the project, which describe the media situation and the conflict coverage trends in each region. Three new films were presented in the office of Internews on May 14. Local partners have made films in Sokhumi and Tskhinvali.