Brochure on ‘’Soil Bioengineering Techniques’’
Tbilisi. A brochure on Soil Bioengineering Techniques was prepared within the scope of the Climate Change Adaptation and Natural Disaster Mitigation (CCADM) project, which is being implemented by CENN in six municipalities of Georgia with the support of USAID.
The brochure was prepared based on  the translation and adaptation to the Georgian context of the 5th chapter of A Soil Bioengineering Guide for Streambank and Lakeshore Stabilization (2002)  published by the U.S. Forest Service The publication of the brochure has been agreed with the U.S. Forest Service.
It is targeted at rural communities, landscape architects and those involved in the soil protection projects using bioengineering techniques.
The methods described in the brochure are used by the U.S. Forest Service and environmental and business organizations to stabilize stream banks and lakeshores.