თბილისი. კლიმატის ცვლილებასთან ადაპტაცია და ბუნებრივი კატასტროფების რისკის შემცირების(CCADM) პროექტის ფარგლებში, რომელსაც CENN ახორციელებს საქართველოს ექვს მუნიციპალიტეტში USAID-ის მხარდაჭერით, გამოიცა ბროშურა – „ნიადაგის ბიოინჟინრული ტექნოლოგიები".
ბროშურა მომზადდა ამერიკის შეერთებული შტატების სოფლის მეურნეობის დეპარტამენტის სატყეო სამსახურის მიერ 2002 წელს გამოცემული სახელმძღვანელოს – A Soil Bioengineering Guide for Streambank and Lakeshore Stabilization – მე-5 თავის (ნიადაგის ბიოინჟინრული ტექნოლოგიები) თარგმანისა და საქართველოს რეალობისათვის მისადაგების საფუძველზე.
ბროშურა გამიზნულია სოფლად მცხოვრები მოსახლეობისათვის, ლანდშაფტის არქიტექტორებისა და მათთვის, ვინც ბიოინჟინრული ტექნოლოგიებით ნიადაგის დაცვის პროექტებს ახორციელებს. ბროშურაში აღწერილ ტექნოლოგიებს იყენებენ აშშ-ს სატყეო სამსახური, გარემოსდაცვითი და ბიზნესორგანიზაციები მდინარეებისა და ტბების ნაპირების გასამაგრებლად.