Assessment of pre-election environment by nongovernmental organization: Local self-government elections 2014
Tbilisi. International Society for Fair Elections and Democracy, Transparency International Georgia and Georgian Young Lawyers Association released a statement. "The monitoring conducted by three nongovernmental organizations showed that, compared with the 2012 parliamentary elections, during the 2014 pre-election period, there was a smaller number of different types of violations of electoral law, including the cases of the use of administrative resources for campaign purposes and the instances of voter bribing and intimidation and detention of political activists. However, the number of problems during the pre-election period of the 2014 local government elections was much higher compared with the 2013 presidential election".