არასამთავრობო ორგანიზაციებმა წინასაარჩევნო გარემო შეაფასეს
თბილისი. სამართლიანმა არჩევნებმა, საერთაშორის გამჭვირვალობამ და საიამ, 14 ივნისს, ერთობლივად შეაფასეს წინასაარჩევნო გარემო.
„სამი არასამთავრობო ორგანიზაციის მონიტორინგმა აჩვენა, რომ, 2012 წლის საპარლამენტო არჩევნებთან შედარებით, 2014 წლის წინასაარჩევნო პერიოდში ნაკლები იყო საარჩევნო კანონმდებლობის სხვადასხვა ტიპის დარღვევები, მათ შორის ადმინისტრაციული რესურსების საარჩევნო მიზნით გამოყენების შემთხვევები, ამომრჩევლის მოსყიდვის, პოლიტიკური აქტივისტების დაშინებისა და დაკავების ფაქტები. თუმცა, 2013 წლის საპრეზიდენტო არჩევნებთან შედარებით, პრობლემები 2014 წლის ადგილობრივი თვითმმართველობის არჩევნებისწინა პერიოდში გაცილებით მეტი იყო", ნათქვამია ანგარიშში.