Open Lessons in Civic Education
Samtskhe-Javakheti. On October 12, an open lesson in civic education was held in the Borjomi Public School N3. Topic of the lesson was "What have human rights changed in the history of humanity". The event was attended by up to 20 civic education teachers from the Samtskhe-Javakheti Region, the Akhaltsikhe Youth Center and the "Harmony" Foundation.
The event was planned as part of the "Civic Education and Teachers' Training Program" and it includes delivering open lessons in civic education in the schools of various municipalities of the Samtskhe-Javakheti Region, with participation of the civic education teachers involved in this program.
Open lessons in civic education aim to identify the exemplary lessons in this field and share experience.