Training in ‘’Teaching Democracy at School’’
Samegrelo. Association "Atinati" has organized a training on October 12, 13 and 14 in Zugdidi and Mestia for the teachers. Topic of the training was "Teaching Democracy at School" and 37 teachers have attended it.
The trainings were held as part of the project "Education with a Quality Mark", which is implemented by Association "Atinati" in partnership with the Polish organization "Foundation Education for Democracy" (FED). The project is funded within the framework of the foreign assistance program of the Ministry of Foreign Affairs of the Polish Republic.