Training for Population in Euro-Integration Issues
Samtskhe-Javakheti. The Georgian Reforms Association has organized trainings on July 30 in the Region's three municipalities - Ninotsminda, Akhalkalaki and Akhaltsikhe - concerning the Euro-Atlantic institutes and Georgia's Euro-integration. Representatives of local self-government, CSOs and media outlets have attended the trainings.
Participants have examined in a discussion format topics such as the EU and NATO institutes and tools; EU's foreign and trade policies; Euro-Atlantic values and myths about the EU.
According to the Head of the Georgian Reforms Association, the training cycle took off in Samtskhe-Javakheti and will be delivered Georgia-wide, while the meetings aim to understand the attitude of the local population towards this issue.