Meeting with Employers
Imereti. As part of the pilot program for advocating equal access to education and employment for persons with disabilities, a meeting with Kutaisi-based entrepreneurs was held on July 31 in the Kutaisi Education, Development and Employment Center.
Representative of the Kutaisi Education, Development and Employment Center has talked about the project's key objective and areas. Entrepreneurs have discussed benefits that they would like to have in case of employing persons with disabilities.
Web page developed as part of the project - www.jobsnet.ge – was presented at the meeting, which enables the entrepreneurs and persons with disabilities to run their own profile and have a space where they can upload vacancies and CVs.