Kvemo Kartli. CSO "Article 42 of the Constitution" has organized seminars on August 1-2 in Tetritskaro. Two-day seminars were held as part of the project "Empowering Women for Social Development".
The project's target group includes women residing in the regions of Georgia and actively involved in public life. Seminars delivered by the organization's experts on the women's basic rights and freedoms will be aimed at gaining knowledge, enhancing the role of the civil society and stimulating democratic processes.
After the seminar the organization's lawyers have rendered legal consultations to seminar participants as well as interested persons from the District.