Leader Women's Groups Set Up in Several Communities of the Kakheti Region
Kakheti. With support from the Georgian representative office of the UN Development Program, the Center for Strategic Research and Development of Georgia together with partner organizations "Atinati" and the "Georgian Civil Development Association" is implementing the project - "Empowering Women for Change", within the framework of which leader women's groups were set up in several communities located in the Kakheti Region. The project aims to support women's equality and their economic and civil activities in the Kakheti Region.
According to representatives of organizations implementing the project, 14 community projects were funded in 2014 based on the competition announced as part of the program, agreements were executed and presentations on the project were delivered to the population from July.